Gastro!

Gastro dosya: 3.Dalga Fırıncılık! 🥧🍞 🥖

Yakın gelecekte tanışacağız: 3.Dalga Fırıncılık..

Danimarka’ da son yıllarda yükselen yeni bir akım var. Fırıncılık ve pastacılık adına lezzetli dönüşümlerin yaşandığı, yakın gelecekte hepimizi etkisi altına alacak bir dönüşümden bahsediyorum. Kahvecilerle başlayan bu akım pastacılıkla beraber boyut değiştiriyor.

Kopenhag sokaklarında küçük metrekarelerde hizmet vermeye başlayan butik pastane ve fırınlar öyle tahmin ediyorum ki bir kaç yıla kadar ülkemizde de etkisini hissettirir. Instagram cafeleri nasıl ki yaygınlaşmaya başladıysa bu yeni akımda öyle hızlı giriş yapabilir hayatlarımıza. Tarih öncesi devirlerde ateşin bulunması ile yerleşik hayata geçen insanlar sayesinde fırıncılık mesleği doğmuş oldu. Bu kadar geçmişe dayalı bir meslek elbette geleneksel çizginin dışında, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda bir revizyon yaşayacaktı. İnsanların artan bilinç ve farkındalık seviyesiyle beraber beslenme düzenleri de değişmeye başladı. Glutensiz beslenmenin yükselişe geçtiği son dönemde gluten intoleransı yüksek olan kişilerin de dışarıdan yeme seçenekleri de arttı. Fırın sanatına ilişkin olarak güzel gelişmeler elbette. Ancak sosyal medyanın özellikle Instagram’ın yeni trendler belirlemede öncü faktör olduğu fikrindeyim. Instagram cafeler, kahveciler, moda dünyasına yönelik butiklerden sonra etkileşim sırası pastane ve fırınlardaydı ki bana kalırsa bu alan geç bile keşfedildi. Influencerlarımızın son günlerde tek tip olmaları, kimin neyi diğerlerinden farklı influence edip etmediği tartışıladursun Avrupa sokakları mükemmel kokularla sarmalanmış olmalı. Pandemi sebebiyle seyahatler kısıtlansa dahi sosyal medyanın gücü bu trendi yaymaya yeterli gelir mi merak ediyorum.

Mutfak sanatlarına ilgi duyan kişiler kendi evlerinin mutfağında yaptıkları denemeleri paylaşarak, aldıkları etkileşimler ile yolculuklarını Youtube kanallarına taşımaya başladı. Meslek hayatında yer almayan ev hanımlarının dahi yüksek abone sayıları olan kanalları mevcut. Bu koşullarda muhtemelen bir sonraki adım bu kişilerin kendi pastaneleri ya da restoranlarını açmaları olacaktır.

3.dalga fırıncılık ile yepyeni tariflerle de karşılaşacağımız, dumanı üstünde lezzetli günler ile yakında tanışmak ümidiyle …

Çiğdem Yaşar

Merhaba, ben Çiğdem😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir