“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.” İlber ORTAYLI – Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Başucumda yerini alan Bir Ömür Nasıl Yaşanır? mutlaka ebeveynlerin okuması ve daha sonra çocuklarına hediye etmesi gereken bir kitap. Okurken keşke bu kitapla on beş yaşımdayken karşılaşsaydım dedim hep. Çünkü muhtemelen bugünden farklı olurdu bir çok şey. Okuduğum her satırı hayat tecrübesiyle dolu bir aile büyüğünden dinlermiş gibi hayal ettim. Öyle bir şansım olmadı ama biraz geç kalmış olsam da bu kitapla yolumun kesişmesinden son derece memnunum. İlber hocanın hem kendi hayatından örnekler verdiği hem tavsiyeleriyle dolu kitabı önce kendimize, sonra sevdiklerimize hediye etmemiz gereken bir kitap kesinlikle.

Altın değerinde tavsiyelerinden bazıları;

📌Hayatımız temel olarak dörde ayrılır: 12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve 55 sonrası. İyi bir yaşam için, her bir dönemde tamamlamamız gereken bazı işler, edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar verimli, güzel bir ömür sürmenin anahtarlarıdır.

📌Kimsenin sizi arayıp bulmasını beklemeyin; nitelikli insanları siz arayın!

📌Tavsiyeleri işe değil, kişiye bakan insanlardan almalısınız. Bu tipte insanlar sizin kim olduğunuza, nasıl bir birikimle geldiğinize, neye ihtiyaç duyduğunuza bakar.

📌Kendinizi geliştirmek, yetiştirmek istiyorsanız, işinizle gücünüzle ilgili olmayan konularla da ilgileneceksiniz. Mühendis de olsanız örneğin, coğrafyayla tarrihle uğraşacaksınız, müzikten anlayacaksınız, dans edeceksiniz. Milletin halini dert edineceksiniz.

📌Çocuğunuzu, sadece kendisi olduğu, çocuğunuz olduğu için sevin. Bizdeki büyük yanılgılardan biri, insanlarımızın kendi başaramadıkları şeyleri çocuklarından beklemesidir. Bunu yapmayın, çocuklarınıza kendi yükünüzü yüklemeyin.

📌Bir şehri ilk defa görüyorsanız, bir dakika bile dinlenmeyeceksiniz. Yürüyeceksiniz! Gençseniz ve bir şehirde gönlünüzce yürümüyorsanız orayı gezdiğinizi söyleyemezsiniz.

📌Herkesi dönemiyle tanımanız gerekir. Sanatçıların, devlet adamlarının yaşadıkları dönemi bilirseniz, çağının bir insanı nasıl şekillendirdiğini de görürsünüz. Bu sayede, verilen eserleri, yapılan işleri de daha iyi anlarsınız.

📌Dil, dünyanızı rahatlıkla değiştirir; sizi farklı, belki hayal bile etmediğiniz yerlere taşıyabilir.

📌Aydın olmak için şu üç şey muhakkak gerekir; Yabancı dil, hukuk bilgisi, mukayese becerisi…

Herkesin kitaplığında, hatta başucunda daima bulundurması gereken bir kitap. Yaşadığımız hayat daha anlamlı olsun diye yapabileceğimiz çok fazla şey var…

Kaynak: Kronik Kitap

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir