Ev

Bir klasik: Chester Koltuk

Modern lüks evlerde karşımıza çıkan klasik bir parça; Chester Koltuk. Tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamasa da pek çoğumuzda hayranlık uyandırıyor. Zamansız ve eşsiz..

Chester koltuk ilk defa 1600’lü yıllarda İngiltere’nin pazar kasabası olarak anılan Chesterfield’de dönemin bilinen bir devlet adamı tarafından yaptırılmış. Chester olarak bilinen Chesterfield tipi koltukların karakteristik özellikleri kapitoneli olması, sırt ve kolçak yüksekliklerinin eşit olması ve kol yapısının sarmal olmasıdır. İngiliz kolonilerin yayılmaya başlamasıyla chesterlar da yaygınlaşmaya, daha fazla evde başrolü almaya başlamış oldu.

Yakın geçmişe kadar elitizm simgesi olan chesterlar yapımında kullanılan kaliteli malzemeler ve ince el işçiliği dolayısıyla diğer koltuk modellerine göre farklı fiyat aralığında satılmaktaydı. Üretilmeye başlandığı yıllarda ise deri ilk kez kullanılıyordu ve bu yüzden Chester denilince akla koyu renkli deriden ve avangart bir mobilya geliyordu. Üretiminin yaygınlaşmasıyla ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sadece deri değil kadife ya da kolay temizlenebilir kumaşlarla da hazırlanan seçenekler sevenlerinin beğenisine sunulmuş oldu. El işçiliği ile hazırlanması nedeniyle fiyat aralığı her bütçeye hitap etmemiş olsa da bugün bir çok markanın üretmekte olduğu koltuklar özellikle ulaşılabilir fiyatlarla kullanıcılarına sunuluyor. Oturum rahatlığı ve rafine bir zevkin ürünü olan chesterlar büyük salonlarda doğru aksesuarlarla tamamlandığında dekorasyonun havasını tümüyle değiştiriyor. Geniş ve aydınlık evlerde koyu renk tercih edilebilirken daha küçük mekanlarda pastel ve toprak tonlar koltuğun kullanımını keyifli hale getirecektir. Salonda doğru açılara yerleştirilecek aynalar ile mekanın büyüklük algısı pozitif hale getirilebilir.

Chester koltuğa ilgi duyanlar için Mudo kalitesini önerebilirim. Elbette önce mağazasını ziyaret edip ürünü yakından görmek ve deneyimlemenin önemini daha önce buradaki yazımda anlatmıştım. Araştırmanın ardından belirlenen marka ile sipariş aşamasına geçilerek ortalama 3 ila 5 hafta sonunda mobilyaya kavuşmak mümkün. Sipariş süresi markaya göre değişebilir.

Atölye Başka İkona Kanepeler serisi de yine bir diğer önerim, mutlaka bir göz atılmalı ❥

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir