İyi fikir

Dekorasyonda zıt renklerin uyumunu yakala

Zıt renklerin kullanım detayları

Standartların dışına çıkmak istiyor ve evinde büyük uğraşlara girmeden, zıt renklerin uyumu ile keyifli bir ortam yaratmak istiyorsan yüksek bütçeler harcamana hiç gerek yok. Geçtiğimiz yılın karanlığını dağıtmak ve hepimize umudu hatırlatmak için Pantone 2021 yılının renklerini belirledi. Ben de daha önce buradaki yazımda bahsetmiştim. Belirlenen iki rengi kullanarak dekoratif dokunuşlar yapabileceğin gibi daha canlı renkleri de kullanabilirsin.

Klasik bir gri koltuğun varsa kenarına turuncu bir battaniye iliştir! Renkli kırlentler ya da fon perde de ufak bir değişiklik ile başlayabilirsin. Koltukları değiştirmek maliyetli olabileceği gibi sadece berjerin kumaşını değiştirebilirsin. Koltuğuna uyumlu olan takılıp çıkarılan kılıflar ile istediğin zaman ortama renk katabilirsin. Halılar ise bir diğer seçenek. Marakeş stilini duymuş olabilirsin. Üst üste atılan renkli halılar ile hem sıcacık bir yalıtım sağlamış hem de ortamı hareketlendirir. Değişikliği sadece salonda değil istersen mutfakta istersen yatak odası ya da banyo da bile kurgulayabilirsin. Mutfak ve banyo aksesuarları kolay temin edilecek parçalardır ve alternatifi boldur.

Zıt renklerin uyumu peki? Burada temel bildiğimiz ana renklerin dışında ara renklere ağırlık verebilirsin. Turuncu ile mor rengi tekstillerde harmanlamak nispeten daha kolaydır. Ana renkler içinden sarı ile yeşil kullanmak mekanda tropikal bir atmosfer yaratır. Aksesuarlar, mobilyalar ya da tekstillerin yanı sıra renkli duvar kağıdı uygulamaları da işe yarayacaktır. Yemek masasının arkasında kalan duvarı koyu lacivert boyadıktan sonra masada turuncu ve fuşyalar kullanıldığında büyük etki yaratacaktır. Burada renkleri kullanırken geleneksel adımlardan uzak kalarak, en canlı renkleri seçerek evinden kasveti uzaklaştır. İçine enerji doldurabilecek bir ortam yarat!

Dikkat edilmesi gereken ufak püf noktaları ise; mekanın büyüklüğüne dikkat edilerek renkleri ve ortamı boğmamalı. Aydınlık bol ışık alan bir evin var ise renk kullanımında cesur olabilirsin.

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir