Ev

Dünden bugüne ikonik sandalye modelleri

Geçmişten bugüne çeşitli tasarımcılar tarafından ya da anonim olarak tasarlanmış ve günümüze kadar ulaşan ikonik sandalye modellerine bir göz atalım.

Wassily Chair Bauhaus Deri Koltuk

Marcel Breuer imzası taşıyan Wassily Chair Bauhaus Deri Koltuk, 1920’lerden günümüze ulaşan özel tasarımlardan bir parça. Henüz 18 yaşındayken Bauhaus Okulu’na katılan Breuer, bükülmüş çelik borular ve full grain diye tabir edilen kalın vaketa deri ile hazırladığı koltuğu Mid–Century modern tarz sevenler için ideal bir mobilyadır. Meraklısına Atölye Başka İkona serisinde kolayca ulaşılabilir.

Eames Lounge Chair

Charles & Ray Eames çifti tarafından 1956 yılında tasarlanmış olan koltuk, paslanmaz çelik ayaklar ve 1.sınıf İtalyan deri kullanılarak hazırlanmıştır. 1941 yılında evlenip Los Angeles’a taşınan Eames çifti, Vitra üzerinde de tasarım anlamında kalıcı bir iz bırakmıştır. Özellikle büyük kütüphaneye sahip evlerde okuma koltuğu olarak tercih edilebilir.

Wishbone Chair

Danimarkalı tasarımcı Hans Jørgensen Wegner tarafından tasarlanan Wishbone Sandalye, sade görünümü, kaliteli ahşabı ve minimalist duruşuyla ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanan Iskandinav tasarımlarından biridir.

Tolix Chair

Tolix sandalyeler, Paris cafe ve bistrolarında dayanıklı sandalye ihtiyacından doğan bir tasarım olmuştur. Ergonomisi, malzemesi ve tasarımıyla 1930’ların ortalarından bugüne ulaşan ikonik parçalardan biri.

Penyez Bar Sandalyesi

İsim hikayesi muallak olan ancak minimalist ve sağlam duruşuyla bugün çokça tercih edilen Penyez bar sandalyesi, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda şık bir kullanım vaat ediyor.

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir