Ev İyi fikir

Modern salonlara geleneksel dokunuş: Kilimler

Aklımın bi’yanı modern diye tasalanırken öbür yanı buram buram kilim meraklısı. Belki kütüğüm Uşak diye taa oralardan kalan bir sevda olabilir bilmiyorum ama geleneksel kilimleri çok seviyorum🧡

Geleneksel kilim sevdamı modernite ile birleştirmek istersem peki? Kilim, Anadolu’nun en eski dokumacılık sanatının bir ürünüdür. Orta Asya’da göçebe Türklerin çadırların üzerini örtmede kullandıkları dokumalar zamanla çeşitli desenlerle, iplikler ve renklerle zenginleşerek evrime uğramış, bugüne kadar ulaşmış. Anadolu’da dokunmuş en eski kilim örneği M.Ö. 2300 yıllarına dayanıyor ve “Truva” kazılarında bulunuyor ancak bugün ne yazık ki akıbeti bilinmemektedir. Kilimlerin yörelerine göre renkleri ve motifleri çeşitlilik gösterdiği gibi bitki, hayvan desenleri, geometrik desenler işlenirdi. Renkler ise bitki köklerinin kaynatılmasıyla elde edilen boyalardan sağlanırdı. İzmir Bergama, Milas, Uşak, Kayseri, Kütahya ve Kocaeli Hereke bugün hala önemini koruyup günümüze ulaşan kıymetli halı merkezleridir.

Geleneksel motifler barındıran kilimleri evinde kullanmak isteyenler içinse belli başlı noktalara dikkat etmek yeterli.

  • Nötr renklerde mobilyalar kullanılırsa kilimin canlı renkleri ön plana çıkar.
  • Eklektik stili uygulamak istiyorsan kilim başrol oyuncusu diyebilirim. Koltukların üzerine atacağın kırlentler ve hasır ya da ham mobilyalarla tamamladığında stili evinde canlandırabilirsin.
  • Mobilya tarzı avangart olmadıkça, sade çizgilere sahip modern koltuklarla renkli kilimleri kullanmak kolay olacaktır.
  • Antre, mutfak gibi noktalarda uzun yolluk diye tabir edilen kilimler rahatça kullanılabilir, pratiklik ve kolaylık sağlar.
  • Yatak odasında eğer mobilyaları değiştirmek mümkün değilse yatak örtüsü ile kilimi dengelemek daha uygun bir seçenek olabilir.

Evinde kilim kullanmak isteyip nereden temin edebileceğini bilemediysen de Atölye Başka muazzam bir kaç seçenek sunuyor. Mutlaka bir göz atmalısın. Markanın yine diğer ürünleriyle evinin dekorasyonunu tamamlayıp uyumu yakalayabilirsin. Çok çok güzel tasarımları olduğunu söylemem lazım 🙂

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir