Gastro!

Yeni nesil klasik: San Sebastian Cheesecake

Mutfakta daha çok zaman geçirmek için kendime verdiğim sözü tuttum ve bu pazar da fırın başında nöbet tuttum. Ne mi yaptım? Tabi ki “Yeni nesil klasik: San Sebastian Cheesecake”

Özellikle sosyal medyada son yıllarda sıkça karşımıza çıkmasıyla tanıdığımız bir lezzet San Sebastian Cheesecake. Kremsi dokusu, lezzeti, tarzı ve tarifiyle çok farklı bir deneyim oldu hepimize. İlk defa denediğimde düşündüğüm şey “Bu tatlı beni aşar hayatta yapamam” olmuştu. Sonra sonra kendi kendimi engellediğimi, aslında gayette benim de istersem yapabileceğimi kabullendim ve girdim mutfağa.

Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özellikle dikkat ettim. Püf noktalarından biriydi çünkü bu. Bir de tabi kaliteli malzeme olması da önemli. İlk defa yapmanın verdiği heyecan, nasıl bir lezzet olacak diye merak etmekle geçen süre hem telaşlı hem keyifliydi.

Mutfakta zaman geçirmenin ne kadar keyifli olduğunu da yeniden hatırlamış oldumm 🙂

Kelepçeli fırın kabını da böylece ilk kez denedim ve aşık oldum. Bundan sonra kelepçeli fırın kabı en yakın arkadaşım olabilir. Sanırım artık alışverişe çıktığımda mutfak aksesuar ve ürünleri de bakacağım 🙂

San Sebastian Cheesecake fırında yaklaşık 1 saat pişirdim ve şimdi dolapta dinlenmekle meşgul kendisi 🙂 Yaklaşık bir gün dinlendireceğim ama bu süre sabırsızlıkla nasıl geçecek bakalım. Eğer bu tarifi başarıyla yapabilirsem nasıl motive olacağımı şimdiden tahmin edebiliyorum 🙂

Siz de denediğiniz tatları benimle paylaşın..

Çiğdem Yaşar

Merhaba, ben Çiğdem😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir