Bir yılı aşkın süredir tiyatro ve sinema salonlarının da kapanması sanatın dijitale dönüşmesine zemin sağlamış oldu. Erişim imkanı olmayanlar ya da çok isteyip yine de zaman ayıramayanlar (bkz.ben) için Zorlu PSM, Dijital Sahne ile muazzam bir dönüşüm başlattı!

Nedir bu #DijitalSahne

Dijital Sahne serisi her hafta Perşembe günü, Zorlu PSM YouTube kanalı üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı. Serinin ilk gösterimi William Shakespeare’in dünyada en çok sahnelenen oyunlarından, zamansız bir hikaye Hamlet ile başladı. Seri yine Shakespeare’e ait On İkinci Gece, Romeo Juliet, Hırçın Kız, Bir Yaz Gecesi Rüyası ile devam etti. Anton Çehov’un Ayı, Martı, Üç Kız Kardeş, Sofokles’in Antigone ve Henrik Ibsen’in Nora eserleri de yine serinin devamında yerlerini aldı.

Her biri kült olan eserlerde modern yorumlar görmek mümkün. Hem dönemin izleri hem günümüzden kareler görebiliyoruz. Öyle ki; Hamlet’in güncel kesitinde, Hamlet ve Ophelia; kılıçlar, savaşlar ve ihanetten oluşan bir dünya kadar; kameralardan, aynalardan ve selfielerden oluşan bir dünyada yaşadıklarını sorguluyorlar. Sahne, kostümler, dekorlar, oyuncularıyla hepsi birbirinden özenli oyunlar. Prodüksiyon, Based Istanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ile hazırlanmış. Uyarlayan ve yöneten İbrahim Çiçek, Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Seri halen daha Zorlu PSM’nin Youtube kanalında yer almaya devam ediyor. Her Perşembe, tiyatro keyfini evine getirmek isteyenler için ücretsiz ve nitelikli bir seçenek..

Tiyatro, pandemiden sonra en çok zaman ayırmak istediğim etkinlikler arasında ilk sıralarda..

Önceden gitmediğim, izlemediğim her oyun ve oyuncu için o kadar pişman oldum ki.. Hayranı olduğun oyuncuları canlı izlemenin verdiği deneyimin yeri doldurulamaz diye düşünüyorum. Sahnesi, dekoru, temsilleri ön sıralardan izleyeceğimiz günler ne kadar uzakta kim bilir? Yine PSM de gerçekleşen Alice in Wonderland müzikalini de göremediğim için mutsuzum. Türlü sebeple, bahaneyle ya da yoğunlukla vakit ayırmamak ne kötüymüş. Bunun da kıymetini bugün anladık tabi. Dijital çağ, dönüşüm evet iyi ki var. Ancak yine de özlediğimiz anlara en kısa zamanda kavuşabilsek çok güzel olmaz mı 🥰

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir