Gastro!

Gastro dosya: 3.Dalga Fırıncılık! 🥧🍞🥖

Yakın gelecekte tanışacağız: 3.Dalga Fırıncılık..

Danimarka’ da son yıllarda yükselen yeni bir akım var. Fırıncılık ve pastacılık adına lezzetli dönüşümler yaşanıyor. Yakın gelecekte hepimizi etkisi altına alacak bir dönüşümden bahsediyorum. Kahvecilerle başlayan bu akım pastacılıkla beraber boyut değiştiriyor.

Kopenhag sokaklarında küçük metrekarelerde hizmet vermeye başlayan butik pastane ve fırınların maceraları hızla yayılıyor.. Instagram cafeleri nasıl ki yaygınlaştıysa bu yeni akımda hayatlarımıza öyle hızlı giriş yapacaktır.

Tarih öncesi devirlerde ateşin bulunması ile yerleşik hayata geçen insanlar sayesinde fırıncılık mesleği doğmuş oldu. Bu kadar geçmişe dayalı bir meslek elbette gelenekselin dışında, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda bir revizyon yaşayacaktı. İnsanların artan bilinç ve farkındalık seviyesiyle beraber beslenme düzenleri de değişmeye başladı. Glutensiz beslenmenin yükselişe geçtiği son dönemde gluten intoleransı yüksek olan kişilerin dışarıdan yeme seçenekleri arttı. Fırın sanatına ilişkin olarak güzel gelişmeler elbette. Ancak sosyal medyanın özellikle Instagram’ın yeni trendler belirlemede öncü faktör olduğu fikrindeyim. Instagram cafeler, kahveciler, moda dünyasına yönelik butiklerden sonra etkileşim sırası pastane ve fırınlardaydı. Hatta bana kalırsa bu alan geç bile keşfedildi. Influencerlarımızın son günlerde tek tip olmaları, kimin neyi diğerlerinden farklı influence edip etmediği tartışıladursun Avrupa sokakları mükemmel kokularla sarmalanmış olmalı. Pandemi sebebiyle seyahatler kısıtlansa da sosyal medyanın gücü burada devreye girer.

Mutfak sanatlarına ilgi duyan kişiler kendi evlerinin mutfağında yaptıkları denemeleri paylaşarak, aldıkları etkileşimler ile yolculuklarını Youtube kanallarına taşımaya başladı. Yemek fotoğrafçılığı da bu arada yerini sağlama aldı. Instagram da sadece yemek fotoğrafçılığı yapan hesaplar artmaya başladı. Meslek hayatında yer almayan ev hanımlarının dahi yüksek abone sayıları olan kanalları mevcut. Bu koşullarda muhtemelen bir sonraki adım bu kişilerin kendi pastaneleri ya da restoranlarını açmaları olacaktır.

3.dalga fırıncılık ile yepyeni tariflerle de karşılaşacağımız, dumanı üstünde lezzetli günler ile yeniden tanışmak ümidiyle …

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir