Kültür & Sanat

Aydınlanmacı bir hayat: Zen Felsefesi

Zen, kökeni Hindistan’daki Dhyana okuluna kadar uzanan bir Budist okulunun Japoncadaki ismidir. Zen, aslında Budizmin bir koludur ve 20. yüzyılın ortalarından itibaren Batı’da bir felsefe, bir yaşam tarzı, bir sanat akımı olarak yaygınlaşmıştır. Peki Zen felsefesi günlük yaşamda nasıl uygulanabilir?

Zen felsefesinin esasında iyi ve erdemli insan olmak vardır. Bu yaşam biçiminde kişilerin bakış açılarını genişletip kişiye farkındalık kazandırmayı amaçlar. Meditasyonla geliştirilen bu bakış açısı kişiler için iç dünyayı genişletmek için de fayda sağlıyor. Zen ile hayata bakışını değerli kılmak istiyorsan mümkün olduğunda fazlalıkları hayatından uzaklaştırıp sadeliğe dönüş yapabilirsin. Evinde, çevrendeki insanlar arasında hatta düşüncelerinde bile sadeliği benimsemelisin. Yapaylıktan uzak, en doğal halinle kalmalısın. Bugün sosyal medya gibi oldukça etkili bir faktör varken bunu korumak ne derece mümkün tartışılır ama kendin olduğun halin en esas madde. Yavaşlamak; bir diğer konu ise hayatın çılgın akışında kendine yavaş bir gün yaşat. Bir yere yetişme telaşı olmadan, her şeyden haberdar olma derdine düşmeden kendinle sakin ve yavaş kalacağın bir günü kendine hediye et. Zaman yönetimin iyi olmalı. Önceliklerini belirledikten sonra zamanını planlayıp hayatını yoluna koyduktan sonra stres yönetiminde kendiliğinden gelişim gösterir.

Ritüellerin var mıdır mesela? Benim sabah kahvaltıdan önce içtiğim bir fincan kahve modumu yükseğe taşımaya tek başına bile yeterli oluyor. Temizlik yapmaktan hoşlanmıyorsan bile araya ufak ritüeller ekleyip o işi kendine eziyet olmaktan çıkarmalısın. Meditasyon Zen felsefesi için esastır ve bunun için doğaya yakın, orman içinde bağdaş kurup oturarak yapmak gibi bir koşulu da yok. Yemek yapmak ya da temizlik işlerini meditasyon olarak görüp sadece bunlara yoğunlaşarak yaparsan hem farkındalığını geliştirebilir hem de gününü değiştirebilirsin. İşlerin arasına boş zamanlar da ekle. Böylece bir sonraki işine başladığında zihnini boşaltmak için zaman kazanmış olursun. İş yaşamında yoğun tempoda çalışıyorsan bile günlük yaşamında, özel hayatında hatta düşüncelerinde Zen felsefesini kolayca uygulayabilirsin. Hatta daha önce yazdığım Yenilenme yazımda yazanlara da bir göz atabilirsin 🙂

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir