Bauhaus; 20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında yeni akımlar yaratmış bir okul. Kuruluşundaki önceliği mimarlık okulu ve güzel sanatlar akademisi yaratmak ve yeni bir mimari stil başlatmaktı.

Bauhaus sözcüğü Almancada yapım-evi gibi bir anlama geliyor, kurucusu da Alman mimar Walter Gropius. Okul, kuruluşuyla beraber seçkin mimar ve sanatçıları bir araya getirmiş, sadece eğitim kurumu yaratmayıp üretim yapılan ve tartışmaların yapıldığı bir yer olmuştur. Endüstriyel tasarım ve şehir planlama konularında yenilikler getirip Bauhaus Ekolü adıyla bir akım yaratarak sanatı tüm yönleriyle etkilemeyi de başarmıştır. Okulun temelinde sanatsal ve uygulamalı öğretim yatıyordu. Öğrenciler seçtikleri çalışma atölyelerine katılıp çalışmalarını tamamladıktan sonra zorunlu hazırlık kurslarını da tamamlıyor ve böylece temel sanat bilgisi ve uygulamalar harmanlanmış oluyordu. Akımın endüstri ürünleri ve bu ürünlerin tasarımına yönelmesinin temelinde ise makina sempatisi yatıyordu. Bauhausçular makinaya pozitif yaklaşıyorlardı. Dünyadaki pek çok mimarlık okulunca benimsenmiş olan tasarım dersi fikri de ilk burada oluşmuştur.

Bauhaus ve mimarlık

Bauhaus’a göre binalar, tüm sanatların birleştiği en yüksek noktalardı. Çalışma atölyeleri mimarlık ofislerinde gerçekleşiyor, aynı zamanda yeni yaşama biçimleri de geliştiriliyordu. Atölyeler ise baskı teknikleri, seramik, tekstil, ahşap, duvar, boyama, metal ve mobilya üzerine gerçekleştiriliyordu.

Bauhaus’ta sanat

Bauhaus, öğretmenlerinin sanatçı olduğu bir okuldu. Modern resimle ilgili fikirler üretilir, Wassily Kandinsky, Paul Klee ve diğer sanatçılar, resimlerin geleneksel anlamlarında ayrılarak, soyutlama ve sanatsal tasarımın teorilerini ve de yasalarını analiz etmeye yönelirlerdi.

Dönemi ifade eden ikonik sandalye

Okulun yöneticilerinden olan Mimar Mies van der Roh imzalı ‘Barcelona Sandalye’ Modernizmin simgelerinden biri haline gelmiştir. Pufu ile birlikte tasarlanan sandalye düğmeli siyah veya beyaz deridendir. Birleşme yeri olmayan metal aksam paslanmaz çeliktir. 

Kaynak: wikipedia

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir