Kendi kulağıma çılgınca geliyor söylemesi ama ben ekmek yaptım🍞🤗

Evde vakit geçirememekten şikayetçiydik hep. Şimdilerde ise evden adımımızı atmaya tedirginiz. Bu stresli günlerde zamanı verimli geçirmek yapılabilecek en doğru şey bana kalırsa. Evet daha önce buna benzer bir durum yaşamadık. Bu stresi nasıl yöneteceğimizi bilemiyoruz. Evet gerginiz ve önümüzde gri duman gibi belirsizlikler var. Yeni günler bize ne getirecek, iyimserlik umut etmekten başka belki yapılabilecek bir şey yoktur. Ancak bu zorluklarında geçeceğini temenni etmek şimdilik iyi hissettiriyor bana.

Gerginliği biraz uzaklaştırmak bazen de itici güç olarak kullanmak istedim ve attım kendimi mutfağa. Yine uzuunca bir zamandır düşündüğüm bir şeyi harekete geçip yaptım ve ekmek pişirdim 🍞😊 Hem de nefis oldu nefis!

Eveet, başlıyorum ekmek yapma macerama 🤗

Daha önce ekmek yapmadığım için tarifi ve yapılışını önce biraz araştırdım. Önceleri kek, poğaça, mini pideler yapmışlığım vardı ama mayalı hamurla ilk defa tanışacaktım ve bu beni korkutuyordu biraz. Çünkü annem yaparken hatırladığım tek şey kabarıp çoğalan, büyüyüp kocaman olan hamurlardı.. Nasıl yapacak nasıl baş edecektim bilmiyordum elbette ama nihayetinde başardım.

Bir bardak ılık süte yarım su bardağı ılık su ekledim. Bir çimdik şeker ve bir tatlı kaşığı tuz. Başrolde de 1 paket kuru maya. 3 su bardağı unumu da eleyip ekledikten sonra başladım yoğurmaya.. Kolum kopacak sandım bir ara çünkü ne zormuş mayalı hamur🙈 Ama vazgeçmedim epey yorulsam da sonra onu dinlenmeye bıraktım ve tüm öğleden sonra hamurun mayalanıp kocaman oluşunu seyrettim😁

180 derecelik ısıda 45 dakika pişirdim ekmeğimi. Fırına atarken üzerine incecik bir katman zeytinyağı da sürmüştüm. Böylece dış kabuğu biraz daha pişti ve kıtır oldu.

Dışı kıtır içi yumuşacık puf puf ekmeğim 🙂

Mutfakta zaman geçirmek bana çok iyi geliyor. Bu sayede zamandan uzaklaşıyorum kendimi tanıyorum daha çok. Ekmeğim arkadaşlarımdan sevdiklerimden de övgüler aldıkça hissettiğim mutluluk çok başkaydı 🙂 Canım sevgilim de beğenince ekmek almaya gitmez olduk ♡

Bir sonraki hedefim ise zeytinli kekikli ekmek yapmak olabilir. Madem keşfettim kendimi neden devam etmeyeyim ki 💁‍♀️

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir