Şehre dönüş başlıyor.. Yeni normalde, sonbaharda evinde keyifli değişimler yapmak istiyorsan 5 popüler dekorasyon akımına göz atmalısın!

Şehre dönüş zamanı…

Tatiller biterken ve okullar açılırken bir yaz mevsiminin daha sonuna geliyoruz. Yeni normalde de sonbaharı evlerde karşılayacağız gibi duruyor. Kendimizi bu geçişe hazırlamak için evlerde değişiklik yapmak ise hepimize iyi gelecektir. Üstelik büyük bütçeler isteyen değişimler de değil. Ufak dokunuşlar.. Hatta belki sadece bir tek dokunuş. Önemli olan kendimizi yeni döneme hazırlamak için bir şeyler yapmak. Evlerde değişiklik yaparken dekorasyon akımlarından ilham alman için en popüler 5 akımı senin için hazırladım.

Hadi birlikte bu en popüler 5 dekorasyon akımına bakalım:
1. Minimalist

Minimalist tarzın mottosu “az ama öz”dür. Renk skalası nötr ve yumuşak geçişler içerir. Keskin renk ayrımları burada genelde uygulanmıyor. Mobilyalar ise alabildiğine az, sade ama işlevsel olmalıdır. Aksesuar eklemesi yapılacaksa renk bütünlüğünü bozmayan, gösterişten uzak parçalar seçmek gerekir. Özetleyecek olursak bu tarz çok net ve çok temiz olarak tanımlanır.

2. İskandinav

Doğal aydınlık, az aksesuar, fonksiyonel mobilyalar ve ferahlık bu akımın anahtar kodlarıdır. İskandinav ülkelerinde yaşam stilinin dekorasyona yansıdığı akım, doğru kodlarla uygulandığında mekanda sanat galerisi atmosferi oluşturur. Beyaz rengin her tonunu bu dekorasyon akımında görmek mümkündür. Renk paletinde beyaza ağırlık verilmesinin sebebi temizlik hissinin vurgulanmasından geliyor. Eğer bir yerde leke oluşursa hemen temizlenir ve böylece ortam her daim temiz kalır.

İskandinav ülkelerinin yılın büyük bölümünde güneşten uzak kalması nedeniyle beyaz rengin yanında güneşi hatırlatacak pirinç malzemelere ve gold detaylara da yer veriliyor.

3. Fransız

Apartman dairelerinde birebir Fransız taş evlerin dekorasyonunu uygulamak zordur. Ancak bazı parçalarda bunu yapmak mümkün. Oturma odalarında çiçek desenli duvar kağıtları, aksesuarda süslü porselen tabaklar, tekstilde dantelli çarşaf ve örtüler… Giydirilmiş ahşap sandalyeler, şamdanlar, tablolar ve kristal sarkıt avizeler kullanıldığında Fransız taş evleri ya da çiftlik evlerine yaklaşabiliriz.

4. Rustik

Doğallıktan esinlenen akımda materyaller genelde ham haliyle kullanılır. Ahşap kirişler, tonozlu tavanlar, taş duvarlar mekanın esas parçalarıdır. Bu kodları apartman dairelerine uygulamak eskisi gibi zor değil. Çünkü şimdilerde mimarlık uygulamalarında sonradan eklenen kiriş uygulamaları sıkça yapılmaya başlandı. Eğer kiralık bir ev ise ve duvarlarda işlem yapmak mümkün değilse işlenmemiş ahşap mobilyalar ile rustik tasarıma gönderme yapmak da bir seçenek olabilir.

5. Salaş Şıklık

Shabby Chic” de denen bu akımda vintage esintili bir tarz görebiliriz. Şık mobilyaların eski ya da eskitme görüntülü parçalarla bir araya gelmesiyle elde ediliyor. Renk paletleri beyaz, krem ve pastel tonlar içerir. Eğer Salaş Şıklık konusunda daha çok şey öğrenmek istersen seni buradaki yazıma davet ediyorum 🍄

Yaz bitiyor. Sonbahara yaklaşırken daha keyifli zamanlar olsun hepimize🌾

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir