Ev

Evde bakımı zahmetsiz bitkiler 🌿🌺🍀

Ev dekorasyonunda mekana keyif katan en önemli unsurlardan biri bana kalırsa saksı bitkileridir. Mekan, dekorasyon, stil, hacim ne olursa olsun her ortama uyabilecek saksı bitkileri mevcut ve bakımı zahmetsiz bitkilerden bir kaçını burada anlatmak istiyorum..

İlk olarak benim en sevdiğim sukulent bitkisi ile başlayalım. Hem oldukça çok çeşidi olan hem de bakımı hayli kolay bir bitkidir. Sukulentler etli yapraklı bitkilerdir ve kırılan yaprağını atmak yerine toprağına batırıp düzenli sulamaya devam etmeniz halinde minik tomurcuklar açarak yine büyümeye devam edecektir.

Aloe vera bitkisi de yine bakımı oldukça kolay ve faydası sayılamayacak kadar çok olan kıymetli bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan aydınlık bir köşede, yazın haftada 2 kışın ise haftada 1 su vererek bakımını yapabilirsiniz. Cilt tedavisinden kabızlığa, selülit tedavisinden akne tedavisine kadar bir hayli geniş alanda aloe vera bitkisinden faydalanmak mümkün.

Kauçuk bitkisi direkt güneş ışığından korunmalıdır. Yaz aylarında haftada 2 kış aylarında ise haftada 1 sulanarak bakımı yapılabilir. Yerini ve toprağını sevmemesi halinde yapraklarını alttan dökmeye başlar ve siz böylece sadece yukarıda kalan yapraklardan bitkinizin durumunu anlayabilirsiniz. Güneş ışığına yönelerek büyüyebileceği için geniş bir alanda muhafaza edilmesi daha yararlı olacaktır.

Barış çiçeği ya da yelken çiçeği olarak adlandırılan Spathiphyllum’ da evde yetiştirmek için oldukça uygun bir saksı çiçeğidir. Bol yeşil yaprakları arasında zarif beyaz çiçekleri ilkbahar ve sonbaharda açar. Eğer bu aylarda çiçek açmıyorsa çok fazla güneş ışığı almamış demektir. Havayı temizleme özelliği de olan Barış çiçeği bazen yılda 3 defa bile çiçek açabilmektedir.

Benim favorim hep kılıç çiçeği ve kauçuk bitkisi oldu🌿

Paşa kılıcı çiçeği kolay bakımı sayesinde evde bakımı en kolay bitkilerden sayılır. Kılıç çiçeğinin yeri çok geniş olmasa da sorun olmayacaktır zira yaprakları yukarı doğru büyüyen bir bitkidir. Bitkinin suyunu verirken bir düzen takip edilmeli, haftanın aynı günleri, aynı saatleri, aynı ölçülerde sulaması yapılmasına özen gösterilmelidir.

Ayrık yapraklı deve tabanı, doğruca güneş ışığında tutulmamalıdır. Aydınlık, gün ışığı alan bir köşede muhafaza etmek uygun olacaktır. Güneş ışığı aldığı yöne doğru eğilim göstermesi olağandır bu nedenle zaman zaman saksısı çevrilerek her tarafının eşit büyümesi sağlanabilir. 

Orkide ise yine evlerde ayrıca ofislerde oldukça sık gördüğümüz bir saksı bitkisidir. Güneş ışığını oldukça seven bu çiçeğin mor, mavi, pembe, beyaz çeşitli renkleriyle mekana farklı bir atmosfer katmak mümkün. Çok sık sulamaya gerek kalmadan özel toprağı sayesinde bakımını yapabilirsiniz. 

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir