Evde kaldığımız bugünlerde kitaplığını nasıl düzenleyeceğine karar veremediysen bu yazı sana iyi gelecek.. Kitaplık düzenleme çözümleri burada!

E-ticaret sitelerinin raporlarına göre son haftalarda kitap siparişleri gözle görülür bir artış sergilemiş. Herkes virüs illetinden kurtulmak için eve kapanınca yapılacak aktiviteler de sınırlı olmaya başladı. Diziler izlendi, filmler seyredildi, oyunlar oynandı derken tabi kitap okumakta aklına geldi pek çoğumuzun. Diğer zamanlarda da okumaya özellikle mesai ayıran biri olduğum için bu gelişim beni duygulandırıyor diyebilirim. Temennim odur ki bu kitap okumalar bir alışkanlığa dönüşsün ve hayatlarımız normale döndüğünde de buna devam edilsin, umarım olur..

Kitaplık düzenleme kısmına gelecek olursak öncelikle şunu söylemeliyim, bu işlem bana bazen terapi gibi geliyor. Okuyup rafa kaldırdığım bir kitabı yeniden keşfediyorum, görünce yeniden okuyasım geliyor. Eski günleri hatırlar gibi..

Düzenlemeyi yaparken izlenebilecek bir kaç seçenek var;

  • Kitapları alfabetik sıraya göre dizmek, bu noktada yazarın soyadının baş harfi takip edilebilir.
  • Kitabın çıktığı yayın evi adına göre dizilebilir.
  • Tür özelinde dizilebilir yani Türk edebiyatı, dünya edebiyatı, roman, şiir, fantastik yahut bilim-kurgu diye ayrım yapılabilir.

Kendi kitaplığımda yayın evlerine göre dizilim yapmayı tercih ettim 💕

Aradığın kitabı kolayca bulmak istiyorsan ve düzenli bir görünüm seviyorsan bu sıralama seçenekleri çok işine yarayabilir. Özellikle büyük bir kütüphanen varsa düzenleme senin için ekstra faydalı olacaktır. Normal dediğimiz değişiyor. Bugünlerde bizi bildiğimiz normale en yakın tutan ise kitaplarımıza dalmak. Bu nedenle daha çok okunmasını, daha çok düşünülmesini her zamankinden fazla umut ediyorum.

Okumak iptiladır. Müptelalara selam olsun..

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir