Yazın ortalarına yaklaştığımız günlerde yenilenme adına yapabileceğin bir kaç güzel şey var. Kendine dönmek, evinde tatil havası yaratmak, biraz dinlenmek bunlardan bazıları..

Kendine dönmek

Yılbaşında bu yıl için kurduğun hayaller ile yaşadığın hayat arasında uçurum var biliyorum. Her birimiz için sürprizlerle dolu bir yıl oldu, olmaya devam ediyor. Muhtemelen yıl sonuna kadar hatta gerçekçi olmak gerekirse önümüzdeki yılın belki ortalarına kadar pandemi kabusu peşimizi bırakmayacak gibi. Home officeler, Zoom toplantıları, evde kalmalar, kendini mutfağa kapatmalar, yaklaşık 16 milyonluk yeni abonelik rekorları kıran Netflix yapımları, okunan kitaplar, alınan online eğitimler… ve dahası. Evet bu süreci verimli geçirmek için elinden geleni yaptın. Geriye dönüp bakınca geçen zaman verimli ve dengeleyici olmuş olabilir. Asıl bundan sonra ne yapmak gerek? Şartların getirdiği bu akıştan sıkılmamak için arada kendine dönmek lazım. Nihayetinde günün sonunda kendinle baş başa kaldığında “kendini ihmal etmediğini” görmek seni mutlu edecek. Bunu yapmanın ise türlü yolu var. “Meditasyon” başlangıç için iyi bir alternatif olabilir… Nefes terapisi ya da meditasyonla kendine zaman ayırabilir, kendin için farklı bir deneyim yaratabilirsin. Youtube videoları, mobil appler ya da çeşitli kitaplarla sana en uygun meditasyon türünü öğrenip hayata geçirebilirsin.

Evinde tatil havası yaratmak

Pandemi sebebiyle evden çıkamaz olduk, tatil düşünceleri ertelendi. Olsun. Sen ve sevdiklerin iyi olduktan sonra daha sonra bolca zaman ayırabilirsiniz tatillere. Evinde kendine göre tatil köşeleri yapmaya ne dersin? Tekstil ürünleri yazın renkleriyle canlandı, çiçek desenlerinden tropikal desenlere türlü seçenekle seni bekliyorlar. Nasıl bir ortam kurmak istediğine karar ver önce. Evin tamamında uyarlamak için uğraş gerektiren bir fikir olsa da okuma köşeni, mutfağındaki aksesuarları hatta sadece balkonunu bile dönüştürebilirsin. Ikea bunun için çok güzel ürünler sunuyor. Işıklı toplardan balkon şemsiyelerine, çiçek desenli örtülerden şezlonga kadar kullanılabilecek çokça alternatif mevcut. Yazın en samimi parçası ise bence rattan. Balkonda rattan koltuklar, duvarları süsleyen ışıklı toplar, saksı bitkileri ve çiçekli örtüler ile yazlık evin bahçesindeymiş gibi hissedebilirsin 🌺

Biraz dinlenmek

Teknoloji detoksunu muhtemelen duymuşsundur. Hiç denemeyi düşündün mü? Göze biraz zorlayıcı gibi gelebilir ama haftada bir gün telefonu kapatıp, teknolojik tüm cihazlardan uzak kalıp dinlenmek bence denemeye değer bir şey olmalı. Bunu kendim henüz yapamamış olsam da cesaret edebilecek birileri illaki vardır. Böyle anlar yenilenme için eşsiz fırsatlar olabilir. Kendini dinlediğin, aklını toparladığın, stresten uzak kaldığın bir günü yaşamak herkese iyi gelebilir. Telefonu kapatmak imkansız diyorsan da kullanmamayı dene. Sosyal medyada geçen süreyi kendine ayır ve bunu sadece bir gün için yap. Kendin için yap. Bunu yapmak için sahil kıyıları, herkesten uzak yağmur ormanları da gerekmez. Evinde sakin ve usul biraz dinlenmek.. Hepsi bu..

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir