Yirmilerin sonuna geldim. Köprüden önce son çıkış. Son 365 günüm. 30lar konvoyuna katılmadan son son yirmileri telaffuz edeceğim. Asıl kafama takılan ise 30una gelmeden önce yapılacaklar listelerinden toplasam kaç maddeyi gerçekleştirdim acaba?

Yirmi dörtten sonrası hızlı geçiyor demişti bir arkadaşım. Bu kadar da olmaz ki. Daha o kadar hazır değil idim. Biraz araştırdım internette o kadar fazla liste vardı ki. Yok ölmeden önce yapılacaklar, yok gidilecek yerler, uçulacak yerler kaçılacak bir şeyler bir şeyler.. Sonu yok. Yapamam hepsini. İsteyen yapsın ama benim enerjim sıradan çinko karbon pil kadar. Kendi listemi oluşturmaya gayret ederim son turda. Neticede deneyim kişiseldir.

Ruhsal telaşımı azaltmalıyım bence ilk önce. Kaygı herkeste var sonuçta. Türlü endişeyle düğüm düğüm olmuş mideyle gezmektense buna bir çözüm bulmak daha faydalı tabi. Okuma listeleri yapabilirim. Yeryüzünde var olan tüm kitapları okumaya ömrüm ancak yeter tabi ama belirli kategorilerde kült eserleri okuyup bir basamak aşabilirim kendimi. Tarih ile ilgilenmeliyim hatta bir ara. Son okumam üniversite zamanında kalmış olabilir. Aynen bunu da attım klasöre. Okuma kategorilerimde buna da yer vermeliyim. Kült filmleri izlemeliyim mesela. Muhakkak daha önceleri izlesem sıkılacağımı düşündüğüm filmler var. Önceliği onlara vermeliyim. Daha sık yazmalıyım. İnsanları olduğu gibi kabul edip onlara onların pencerelerinden bakmaya çalışayım mesela. Buradan yakalarım belki onları. Bir de daha az şaşırmalıyım. Olduğu gibi kabul etmeliyim. Olanları, insanları, söylenenleri. Farklı felsefeleri araştırıp hayatıma entegre edebilmeliyim. Belki biraz Zen felsefesi. Onu daha önce araştırıp yazmıştım. Bunun gibi şeyler mesela. Faydalı o kadar çok şey var ki. Eğitimler bakabilirim online platformlardan. Udemy mesela çiçek gibi bir seçenek. Hatta mümkünse mutfak kültürümü biraz ilerletmeliyim.

Köprüden önce son çıkış. Otuzlara geçmeden geriye dönüp baktığımda şu anda dahi aklıma gelmeyen pek çok şeyi yapabilmiş olmayı isterim. Tabi insan doyumsuz keşke diyeceğim şeyler mutlaka olacaktır. Ama ne olursa olsun son yirmi ile başlayan yaşımdan her an keyif almaya gayret edeceğim:)

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir