Son zamanlarda Masterchef Türkiye izleyenlerin sıklıkla duydukları bir kelime var. Mise en Place! Anladığımız kadarıyla tabakta sunulan yemeğin bir düzen ifade etmesi ama aslında sadece bu kadar değilmiş konunun özü. Meğer bizim yeni tanıştığımız bu kelime oldukça derin anlamlı bir ifadeye, tanıma sahipmiş.

Verimliliğin yeni adıyla tanışma zamanı: Mise en Place!

Fransızca bir yemek terimi olan bu teknik (mee-zon-plas olarak okunur) “yerine koymak” anlamına geliyor ve bir görev veya çalışmaya başlamadan önce planlama yapma ve hazırlanmayı ifade ediyor. Mutfaklarda genellikle bir yemeğe başlamadan yapılan hazırlıklar bütününü ifade eden bu kelime aslında sadece mutfakla kısıtlı kalmıyor, hayatın pek çok alanında uygulanabilecek yeni bir akım demek oluyor.

İlk öğrendiğimiz anlamıyla mutfaklarda uygulamak isteyenler için;

  • Önce ne yemek yapmak istediğine karar vermeli ve tarife uygun malzemelerin varlığını gözden geçirmelisin. Baştan yapılan bu planlama yemeği hazırlık aşamasında riske atmamayı sağlıyor.
  • Tüm malzemeleri kullanıma hazır olacak şekilde sıralamak bir diğer aşama. Doğrama, ölçme hatta buz çözme gibi işlemler sıraya konduğunda hazırlığın süresini fazladan uzatmamış oluyor.
  • Malzemeleri ve hatta kullanılacak ne araç gereç varsa gruplamak, bu sayede olası gecikmeleri, yavaşlamaları engellemek mümkün.
  • Yemeği pişirirken de geçen süreyi verimli kullanmak adına etrafı toparlamak, dağınıklığı temizlemek esas alınıyor ama muhtemelen bunu pek çok kişi zaten yapıyordur. Bu uygulama aslında her gün yaptığımız işlerin eş zamanlı olarak aktığı eğlenceli bir etkinliğe dönüşmesini sağlıyor.

Hayatın geri kalanında Mise en Place:

Mee-zon-plas, çoğunlukla mutfakla ilişkilendirilmiş olsa bile yaşamın diğer alanlarında verimliliği artırma prensibiyle kullanılıyor. Önceden planlama ve hazırlık yapmak, çalışma sürecini kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Bu sayede işin kontrolünün daha fazla elinde olduğunu hissetmeye imkan sağlıyor. Zaman kaybını, hata yapma olasılığını azaltan bu teknik sayesinde hem dikkat dağınıklığı hem işlerin aksamasına sebep olabilecek unsurlar ortadan kaldırılmış oluyor. Yeni verimliliğin tanımı olan bu tekniğin uygulanması hem daha başarılı sonuçlar hem de verimli geçirilen zamanı vaat ediyor.

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir