Okur/yazar

Okumalısın: İyi Toplum Yoktur – Nihan Kaya

Mutlaka okumalısın diyeceğim bir kitap önerisiyle geliyorum sana bu defa. İçinde olduğun toplumu en detaylı noktasına kadar merak ediyorsan, aslında neyin neden olduğunu, nelerin aslının çok başka olduğunu bilmek istiyorsan “İyi Toplum Yoktur” ile tanımaya hazırla kendini..

Nihan Kaya adını geç keşfettim. Esasen ilk yapmam gereken “İyi Aile Yoktur” kitabını okumak olmalıydı ama devam niteliğinde olan “İyi Toplum Yoktur” ile tanıdım kendisini.. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu Kaya‘nın roman, öykü ve inceleme kategorilerinde on bir kitabı bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü sahibidir. 

Hangi ince noktalara dokunuyor dersen;

Toplumsal törenlere değiniyor burada en çok. Nikah, düğün, kına hatta sünnet gibi törenlerin aslında ne amaçla yaratıldığını, günümüze evrilişini, amacından nasıl saptırıldığını anlatıyor.

Törenlere yüklenen anlamlar kendimize verdiğimiz anlamı ifade ediyor aslında. Ne kadar şaşaalı olursa tören o kadar göğsü kabarıyor sahibinin. Kendini o ölçüde ifade etmiş oluyor. Kanıtlama meselesine dönüyor olay aslında. Tanrılara kurban verilmesi için düzenlenen törenler, gelinlerin kapılardan eğilip geçmesine rağmen omuzlarda taşındığı taht benzeri oturaklara oturmasına kadar dönüşmüş vaziyette. Elbette toplumu toplum yapan ritüeller mutlak vaziyette olmalı. Ancak özünden uzaklaşmadan yapılması taraftarıyım. Bir kadın bugün evlenirken sevdiği adamla hayatını birleştirdiği bir tören yapmak yerine dünya aleme duyurmak niyetindeyse bu pekala amacından uzaklaşan bir olguyu göstermez mi?

Değindiği pek çok noktaya bakarak, topluma dair görüşlerimin her bir satırına müthiş yaklaştığını hissettiğim bu kitabı okumaktan sonsuz keyif aldım. Fazlasıyla benziyor düşündüklerime. Yalnız hissetmediğimi, yanlış düşünmediğimi anladığıma sevindim en çokta. Toplumdan sıyrılmakta mesele, dahil olmakta.

Ama özünde kendin olmak esas olan bana kalırsa..

Çiğdem Yaşar

Merhaba, ben Çiğdem😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir