Zarafeti tartışılmaz mozaik lambalar.. En sıradan dekorasyonu bile bambaşka boyutlara taşıyan bu otantik güzelliği birlikte inceleyelim..

Tarihçesi

Tarihi Roma dönemlerine kadar uzanan mozaik lambalar, insanoğlunun süsleme sanatına ne kadar önem verdiğinin naif örneklerinden yalnızca bir tanesi. İtalya’da Pompei mozaikleri, Türkiye de ise Ayasofya ve Zeugma gibi örneklerini gördüğümüz teknikte, resim sanatı çeşitli eserlerle zenginleştirilmiştir. İbadethanelerde sıkça kullanılan kesme cam süslemeleri mekanın daha ilgi çekici ve canlı görünmesini sağlıyordu. El yapımı sanatın her bir detayını ayrıntılarıyla öğrenmek istersen Hatay Müzesi’ne buradan ulaşabilir ve bilgi alabilirsin. Koleksiyon açısından dünya birincisi olan müzede mozaikler, mimari mekan canlandırmalarıyla birlikte sergileniyor.

Kullanım alanları

Evinde mozaik sanatından bir dokunuş olsun istiyorsan bunun en kolay yolu aydınlatma aksesuarlarından geçiyor. Yolun Kapalıçarşı, Karaköy ya da Şişhane taraflarına düştüğünde dükkanların içlerinden dışarıya kadar taşmış olan renkli renkli avizeleri görebilirsin. O kadar güzel bir görsel şölen oluyor ki 💖 Peki kesme cam lambalardan alırken nelere dikkat etmelisin? İşçiliği ve renkleri ilk olarak dikkat edilmesi gerekenler. Camların dizilimi simetrik olmalı, aralarında boşluklar fazla olmamalı ve en önemlisi renkleri canlı olmalı. Alınacak olan lambanın gün ışığında görünümüyle evde yanmasıyla beraber ortaya çıkabilecek görünüme özellikle bakılması gerekir. Küçük bir antrede kullanacağın lambanın cam renkleri koyu ise yandığı zaman yeterince ışık yansıtmayacağı gibi ortamı daha karanlık bir hale getirecektir. Lambader olarak salonunda kullanmak istiyorsan da dekoratif duruşuna aldanıp işlevselliğini gözardı etmemen lazım. Modern mobilyaların varsa bile mozaik lambader kullanmaktan çekinmemelisin çünkü oluşacak tezatlığın uyumuna sen de şaşırabilirsin. Daha önceki yazımda bahsettiğim kilim kullanımıyla beraber kesme cam aydınlatmaları kombine edebilirsin. Yatak odasında klişeleşmiş başucu lambaları yerine aplik model mozaik lambaları tercih edebilir, mutfakta ise yine üçlü sarkıt modellerinden kullanabilirsin.

Sevdiklerine hediye etmek içinse mumluk ya da masa lambası modelleri harika seçenekler olacaktır 🥰

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir