“Pop” kelimesi görsel sanatlar anlamında ilk defa Londra’ da sergilenen bir çalışmada kullanıldı. Birleşik Devletler’de yayımlanan dergilerden alınan görseller ile bir kolaj hazırlayan Richard Hamilton, Bağımsızlar Grubu isimli gayriresmi bir grubun üyesiydi. Üyeleri buluşturan ise reklamdan ambalaja, dergilerden popüler müziklere dek geniş bir yelpazeye sahip Kuzey Amerika modern kültürü olmuştu. Pop art akım nasıl gelişti peki?

Pop art’ ın aslında Popüler Sanatın kısaltılmış adı olduğunu biliyor muydun?

Popüler sanattan kısaltılan terimi ilk defa 1958’de İngiliz sanat eleştirmeni Lawrence Alloway tarafından kullanılmış olmasına rağmen, uluslararası sanat dünyasında bu yeniliğin yayılması oldukça yavaş gelişti. Çünkü o dönemde Kuzey Amerika sanat dünyası soyut ekspresyonizm hakimiyetindeydi. Sonraki yıllarda bu akım ironik ve oldukça hatalı bir şekilde Kuzey Amerika icadı olarak tanınmaya başladı. Akımın iyice yaygınlaşması ise 1960’lı yılların başında gerçekleşti. Özelliklerine gelecek olursak;

  • Modern tüketime ve makineleşmeye karşı eleştirel yaklaşan bu akımın temel amacı, gerçek ile görüntünün farkını ortaya koymaya çalışmaktı.
  • En önemli ve değişmeyen prensibi de resim yapmanın yaratıcı yönünü yüceltmekti.
  • Postmodern sanat akımlarının ilk örneklerinden olan akım, bir ürünün medya odağında ve modern tüketimde nereden nereye gelebileceğini gösteren bir çalışma olmuştu.

Dönemin sanatçıları denilince akla gelen Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Rosenquist, Dine gibi genç sanatçılar, televizyon, radyo, gazete ve dergi gibi kitle iletişim araçlarını başarılı şekilde kullanmışlardır. Bu sayede Popüler sanat olgusu özellikle Amerika’da bir kitle hareketine dönüşmüştü. Popüler sanat hiç bir zaman tutarlı olmadı, sanatçıların her birinin gündeminde yer alan farklı konularla farklı doğrultularda gelişim gösterdi. Gelenekselin dışında olan bu renkli dünya, Pop art, bir marka olarak geç fark edildi, yüksek şöhrete ulaştı ve endüstri ile hatta teknolojiyle ilişkili kitleler üzerinde etkili izler bıraktı.

Sanat tarihinde hiçbir sanat akımının ulaşamadığı kadar geniş bir kitleye ulaşmayı başaran bu renkli dünya hep var olsun!

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir