Ev İyi fikir

Sadelik; nereden başlamalı?

Sadelik.. Hayatının belki her alanında uygulayabileceğin bir durum. Yaşam biçiminden sosyal çevrene, çekmece içlerinden zihninin kıyılarına kadar minimalizmi uygulayabileceğin bir çok nokta var..

Az ama öz

Minimalizm için yazılan çokça kitap, çekilen onlarca belgesel var. Pek çoğunda kodlanan bilgiler bana göre neredeyse aynı. Fazla kıyafetleri ayıkla, kullanmadığın eşyaları azalt, tasarrufun püf noktaları gibi gibi.. Kendi hayatımda zaten çoktandır uyguladığım detaylardı bunlar. Dolap detoksu benim için çok yeni bir şey değil o yüzden. Ama bugün artık plastikten, kozmetikten sıkılan pek çok insanın yaptığı bir şey var ki o da doğala dönmek, sadeleşmek. Hatta doğal olana dönüş için daha önce burada yazmıştım da.

Sadelik sadece evinde uygulayabileceğin kadar kısıtlı da değil üstelik. Sağlığından sosyal yaşantına, ilişkilerinden işine kadar uygulama alanın oldukça geniş. Gereksiz aksesuarları, kullanmadığın kıyafet ve takıları, çekmece içlerinde duran onlarca işe yaramaz ne var ne yoksa elemeden geçirmek gerek bazen.

Az olanın öz olduğu mottosuyla yola çıkıp sadelik konusunda yapabileceklerini keşfetmeye başla.

Önceki sene Netflix’ te Minimalizm adlı belgeseli izlemiştim. Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus hayatlarını sadelik ve minimalizm felsefesiyle nasıl dönüştürdüklerini anlatıyor hatta şehirler arası yolculuklar yapıp insanlarla bir araya gelerek söyleşilerde bu felsefeyi daha çok kişiye anlatıp ulaştırıyorlardı. Gözüme çarpan bir önemli nokta, bu yolculuklara çıkarken hazırladıkları çantaları olmuştu. Normalde nereye gidilirse olsun fazla fazla konulan kıyafetler ayakkabılar ve birden fazla çanta yoktu onlarda. Planlanan gün kadar kıyafet ve sade küçük bir el çantası. Daha buradan belliydi hayatlarını sahiden dönüştürmüş oldukları. Sadece evdeki eşyalardan da değil zihnimizi meşgul eden pek çok şeyden örnekler vardı. Kafamızın içindeki çatışmalar, kendimize itiraf etmeye korktuğumuz ne varsa kendi hayatlarından örnekler vererek attıkları adımları anlatıyorlar. Bir de kitapları var üstelik belgeselde yer alanlarla birbirini tamamlayan notlar içeriyor. Okumak istersen buradan ulaşabilirsin.

Kültürler arası farklılıklar olabileceğini düşünürsen de bizden biri daha var: Selen Baranoğlu. Akademisyen ve aynı zamanda sade bir yaşam için deneyim ve düşüncelerini epeydir Instagram hesabında takip ediyorum. Yakında kitabını da alıp okuyacağım ve burada yazabilirim, neden olmasın 🙂

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir