Şimdilerde 2019′ un son kitabını bitirmeye gayret ediyorum.  Açıkçası beni biraz hüzünlendiren bu kitap; Sessizlik neymiş gelin birlikte bakalım..

İdefix okuma listelerinden gözüme çarpan ve açıklamasıyla ilgimi uyandıran kitap Şusaku Endo’ nun Sessizlik kitabı..

Neden hüzünlendiğimi anlatacak olursam, Japon kültürüne evvelden beri bir ilgim hep olmuştur. Yaşam biçimleri, tarihlerine saygıları, kültürel mirasları, yemekleri, disiplinleri ve daha bir çok eşey.. Mesela baharın gelişini haber veren, yeniden doğuşun simgesi olarak kabul ettikleri Kiraz ağacı çiçeğini yani Sakura’ yı dövme bile yaptırdım kendime. Çünkü buna ne kadar önem verdikleri malum. Her yıl kiraz ağaçları çiçek açarken bunu kutlarlar. Sonsuz bahçelerinde pembe beyaz açar sakuralar. Bunun için minnet duyarlar. Ama bir yandan da dinlerini bugüne kadar merak edip araştırmamış olduğumu farkettim ve bu kitabın tam da Japonya’ nın din konusunda nasıl bir sınavı verdiğini görmüş oldum.

Henüz bitirmemiş olsam da pek çok şeyi öğrendiğim bu kitabın sonunu bir hayli merak ediyorum. İnsanlığın geçmişte yaşadığı zulümleri, inançlarına sıkı sıkıya sarılmalarını ve ayrıca Tanrı’ nın gördüklerine sessiz kalmasını görmek çok başka bir deneyimdi.. Tarihte hep zorluk oldu insan için. Hala daha olmaya devam ediyor. Hala en masumların canı yanıyor. Kimseye zararı olmayan, kendi halinde insanların. Bunun artık bitmesi temennisiyle..

Siz de sevdiğiniz, siz de derin izler bırakan kitapları önerir misiniz?

Çiğdem Yaşar

Merhaba, ben Çiğdem😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir