Ev

Sıradan bir evi loft daire gibi tasarlayın

Yüksek tavanlar, işlenmemiş duvarlar, açık kirişler ve büyük pencereler.. Loft deyince aklımıza gelen bu yapı elemanlarını sıradan dairelerimize uyarlamak istersek ne yapmak gerekir?

Loft; depo, fabrika gibi endüstriyel yapılardan sağlanan bölünmemiş alanların yaşam alanına dönüştürülmesiyle ortaya çıkan bir yapı oldu. Mutlaka bir depo ya da eski fabrikadan dönüştürülmüş bir ev olması da gerekmez adının loft olması için. Endüstriyel özelliklere sahip, bu tarza göre uyarlanmış bir ev de bu kategoriye pekala girebilir. Yeni bir eve taşınırken bu stile uyarlamak tadilat açısından belki daha kolay olabilir ancak mevcut evlerimizde değişiklik yapmak için biraz mimari destek ya da bütçe ayırmak gerekebilir.

Neler yapabilirim diyenlere;

  • Açık alan ve serbest düzen; İçeride ne kadar az duvar varsa o kadar serbest düzen kurmak mümkün! Var olan duvarları kaldıramıyorsak beton efektli boyalar kullanıp algıyı değiştirmek bir seçenektir. Oturma odası, mutfak, yatak odası gibi bölümleri mevcut duvarlarla ayırırken, duvarın az olduğu bir senaryo da mobilya ya da saksı bitkileri ayırıcı görevi görecektir.
  • Yüksek tavan; Standart yüksekliğe sahip bir mekanda yüksek tavan illüzyonu yaratmak için duvarın üst kısmına bir şerit çektikten sonra aynı rengin farklı tonlarını kullanmak hem tavanı olduğundan yüksek gösterir hem de ferahlık sağlar. Tablo ve aksesuarları da dikey yerleştirmek avantaj sağlayacaktır.
  • Ham duvarlar; Belki en kolay değişikliğin yapılacağı elemanlar duvarlar diyebilirim. Yapı marketlerde o kadar doğal görünümlü taş bloklar var ki! Beton efektli boyalar ile duvarın rengini değiştirebilir ya da tuğla-taş kaplamalar yapılabilir.
  • Pencereler; Yeterli büyüklüğü olmayan pencerelerin yanına konabilecek lambader gibi parçalarla ışık kaynağı artırılabilir. Beyaz perdeler, ışığı kesmeyen kumaşlar kullanılmalı.
  • Mobilyalar; Endüstriyel tasarımlı mobilyalar kullanmak loft stili oluştururken en kolay değişim sağlayan parçalardan olacaktır. Metal ayaklı koltuklar, kitaplıklar ya da tavan aydınlatmaları gibi aksesuarlar kullanmak faydalı olacaktır.

Bir sonraki fikirde görüşmek üzere....

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir