Ev

Stüdyo daire ve yerleşim çözümleri

Stüdyo daireler yapıları gereği bölünmemiş ve tüm yaşam alanını ortak bir konumda tutan alanlardır. Dekorasyon ve yerleşim çözümleri ise sanıldığı kadar zor değil.

Yaşam alanını belirle: Stüdyo dairelerde genelde sadece yatak odası ve banyolar belirli alanlarda ve ayrı konumlandırılır ancak mutfak, koridor ya da salon bölümleri bir aradadır. Yerleşim planlanırken salon ve mutfak ayrımı yapılacak alan belirlenip oturma alanı ayrıca şekillendirilmeli. Koltuk, orta sehpa ya da tv ünitesi ile salon planlaması yaparken kitaplığını nereye koyacağını düşünüyorsan tv ünitesi ile birlikte konumlandırmak sana yardımcı bir öneri olacaktır. Küçük halılar ya da kilimler yerine oturma alanında büyük bir halı kullanman ise mekanın daha fazla bölünmüşlük hissini ortadan kaldırır.

İşlevsel mobilyalar: Mutfak alanını ayırmak için kullanacağın yemek masası açılır-kapanır özellikte olursa kalabalık misafirlerini ağırlamakta zorluk yaşamazsın. Koltuk içinse yine yatak olarak kullanılabilen modelleri tercih edersen yatılı misafirlerin için iyi bir alternatif olabilir. Mobilya seçerken küçük ölçüler ve ayakları yerden yüksek olan modelleri öneririm çünkü böylece hareket ederken büyük kolaylık yaşayabilirsin. Orta sehpa yerine bir puf minder kullanmakta yerden tasarruf etmene yardımcı olur. Duvar rafları ise hem eşyalarını ayak altından kaldırır hem de duvarlardan maksimum seviyede yararlanmanı sağlar.

Doğal ışıktan faydalan: Pencere önünde açık alan bırakmaya ve ışığı geçiren tüller kullanmaya çalış. Bir diğer önerim ise pencere ile açı oluşturacak şekilde yerleştireceğin büyük bir ayna evin ışığını ve aydınlığını bir miktar daha artırmaya yardımcı olacaktır. Eğer yine de evin konumundan dolayı ışığın yetersizse lambader gibi kaynaklar kullanman gerekebilir.

Açık renkler tercih et: Evin metrekaresi küçükse duvar renklerini açık tonlarda seçmen gerekir. Taş, açık gri , beyaz ya da toprak tonlarda duvarlar evini daha geniş gösterir. Mobilyalar içinse koyu renklerden mümkün olduğunca uzak durmalısın.

Evinde yerleşimi planlarken sade bir çizgi takip etmek istersen de buradaki yazımda az ama öz mottosuna bir göz atabilirsin 🙂

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir