Okur/yazar

Yaşam boyu karamsar bir ruh: Edgar Allan Poe

Gizemli ve gotik öyküleriyle, şiirleriyle yaşam boyu yaşadığı karamsar ruh halini satırlarında okuduğumuz isim; Edgar Allan Poe ..

1809’da Boston’da dünyaya gelen Poe, ilk kısa öykü yazarlarından biri olarak polisiye roman türünün gelişmesine büyük bir katkı sağladı. Anne babasını küçük yaşta kaybettiğinde varlıklı bir kadın tarafından evlat edinildi. Kumar borcu ve eğitim masrafları yüzünden üvey babası ile anlaşamadı ve 1827’de ABD Askeri Akademisi’ne girdi. Yine kumar düşkünlüğü nedeniyle ordu disiplinine uyum sağlamakta zorlanan Poe ordudan kovulmasının ardından mütevazi bir yayıncılık dönemine başladı. 1836’da henüz 13 yaşında olan kuzeni Virginia Clemm ile evlendi. Birkaç yıl da olsa Edgar Allan Poe mutlu zamanlar geçirdi ancak bir kaç yıl sonra hastalanan eşi öldü. Karısının ölümünden sonra kendini alkole veren Poe, yine düzensiz bir yaşam sürmeye başlamıştı. Yayıncılık yaşamıyla başarı yakalamış olmasına rağmen karamsar ruh hali sebebiyle alkolden vazgeçemiyordu. Kendisini üne kavuşturan eserleri ise “Kuzgun” ve “Annabel Lee” adlı kitapları oldu. Eserlerinde gotik esintiler gördüğümüz yazar, kitaplarındaki kurguları günlük hayattan esinlenerek hazırlardı. Polisiye türünde en sevilen öyküsü “Morg Sokağı Cinayetleri” kitabında yarattığı Dupin karakteri, Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü ve Agatha Christie’nin Hercule Poirot’su gibi birçok hayalî dedektif için esin kaynağı olmuştur. Öykünün özünde cinayetleri temel önermelere dayalı mantık yürütme sistemi ile çözümlemesi ile diğer eserlerinden farklı kılmasını sağlamıştır.

Yaşamı boyunca karamsar bir ruh haliyle yaşayan Edgar Allan Poe’nun ölümü de sırlarla doludur. 3 Ekim 1849 tarihinde yürüyüş yapan Joseph Walker kaldırım kenarında eski kıyafetler içinde bilinci yarı açık olan Poe’yu fark etti. Giysileri kendisine ait değildi ve sürekli Reynolds adını sayıklıyordu. Ölüm sebebi olarak dayak, intihar, zehirlenme, beyin tümörü gibi iddialar olsa da en çok intihar ihtimali üzerinde duruldu.

7 Ekim’de hayatını kaybeden Poe’nun ölüm nedeni bilinemediği gibi adını sayıkladığı Reynolds’un da kim olduğu hala bilinmiyor..

The Orange Maison*

Merhaba😊
Bloğuma hoş geldin🌸
Umarım yazılarım sana hoşça vakit geçirtir🎈

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir